, ,

5 savjeta za upravljanje zalihama za male poduzetnike

23 apr 2025

Učinkovito upravljanje zalihama u preduzeću jedan je od ključnih čimbenika za uspješan rast i razvoj poslovanja. Pravilnim upravljanjem zalihama izbjeći ćete nepotrebne troškove koji dolaze uz višak materijala te neusklađenost zaliha i potražnje.

Istraživanja su pokazala da samo 18% malih preduzeća koristi ERP kako bi upravljalo zalihama a čak 43% uopće ne vodi evidenciju ili istu vodi ručno.

Za male poduzetnike, koji često nemaju velike skladišne kapacitete ni resurse za složene sisteme upravljanja, optimizacija zaliha može biti izazov.

Donosimo vam pet ključnih savjeta koji će vam pomoći da bolje upravljate zalihama i poboljšate poslovanje.

1. Pratite zalihe pomoću bar-kodova

Sistemi za upravljanje zalihama često koriste bar-kod tehnologiju kako bi optimizirali praćenje i učinkovitost zaliha. Na primjer, kada zaposlenik skenira bar-kod na artiklu, sistem automatski evidentira kretanje robe, ažurira zalihe u stvarnom vremenu i smanjuje mogućnost grešaka povezanih s ručnim unosom podataka.

Implementacija ove metode zahtijeva inicijalnu investiciju u označavanje artikala i unos podataka u ERP sistem, no dugoročno donosi brojne prednosti. Automatizacija smanjuje potrebu za ručnim radom, ubrzava inventuru i uklanja greške nastale pretipkavanjem podataka.

Poslovni programi poput PANTHEON-a omogućuju jednostavno povezivanje sa sistemima za upravljanje zalihama (WMS) pomoću API-ja. Putem API interfejsa podaci iz skladišta usklađuju se izravno s programom.

To znači da su svi podaci usklađeni, a kontrola poslovanja u skladištu znatno jednostavnija.

upravljanje zalihama u malom poduzeću

2. Koristite FIFO (First in – first out) metodu

Ova metoda korisna je za proizvode koji imaju određen rok trajanja ili se moraju prodati u određenom vremenu. FIFO metodom izbjegava se propadanje starijih artikala tako što će se najstariji prodati prvi a najnoviji zadnji – odakle dolazi i naziv „prvi ušao – prvi izašao“. Prednost ove metode je to što prati prirodan tok zaliha, jednostavna je i odražava trenutno stanje zaliha.

3. Implementirajte Just in time (JIT) strategiju

Just in time – „tačno na vrijeme“ metoda je koja je korisna za više različitih industrija no najviše proizvodnu. Ovakav sistem upravljanja zalihama temelji se na usklađivanju narudžbe materijala od dobavljača sa rasporedom proizvodnje. Prednost ove metode je što minimizira problem viška zaliha i osigurava da neće doći do propadanja materijala.

Mala preduzeća često nemaju velika skladišta što ovu metodu čini iznimno pogodnom za njih.  Nedostatak je što nije uvijek moguće potpuno precizno predvidjeti potražnju i može doći do kašnjenja zbog različitih faktora.

Zanimljiva činjenica je da se ova metoda još naziva i „Toyota metoda“ jer ju je ovaj proizvođač automobila prvi implementirao i iskoristio kako bi smanjio troškove i otpad te optimizirao prodajni proces.

4. Cross – docking za poslovanje s različitim dobavljačima

Cross-docking je logistički sistem koji se temelji na što kraćem vremenu držanja zaliha u skladištu, odnosno, pristižući artikli premještaju se izravno u vozila za prijevoz bez prethodnog slaganja u skladište. Ova strategija omogućuje bržu distribuciju robe, smanjuje troškove skladištenja i optimizira logističke procese.

Postoje različite vrste cross-dockinga poput maloprodajnog, proizvodnog i E-commerce cross-dockinga, ovisno o vrsti robe i potrebama lanca opskrbe.

Maloprodajni cross-docking pojednostavljuje opskrbni lanac od dobavljača do maloprodajnih trgovina dok proizvodni cross-docking podržava just-in-time proizvodne procese, gdje se komponente primaju i odmah prosljeđuju proizvodnim linijama, čime se minimiziraju zalihe i potreba za skladištenjem.

E-commerce cross-docking omogućuje brzo rukovanje i distribuciju online narudžbi izbjegavanjem tradicionalnog skladištenja, što rezultira bržom isporukom kupcima.

Ključ uspješnog cross-dockinga leži u preciznoj koordinaciji između dobavljača, prijevoznika i krajnjih korisnika, kao i u korištenju naprednih sistema za praćenje robe u realnom vremenu.

Prednosti ovog sistema uključuju bržu isporuku, manje upravljanja robom te optimizaciju troškova transporta i skladištenja.

5. Održavajte optimalnu razinu zaliha

Korisna metoda za održavanje optimalne razine zaliha je ABC analiza. Ova metoda dijeli određene artikle u kategorije prema vrijednosti za poslovanje preduzeća.

Na primjer, kategorija A može sadržavati najskuplje i najvrijednije artikle, kategorija B srednje vrijedne i C najmanje vrijednosti.

Na taj način osiguravate veću preglednost nad svojim zalihama te skladno tome prilagodbu poslovanja.

Time olakšava donošenje odluka jer ćete znati gdje trebate usmjeriti resurse odnosno, koji proizvodi donose najveću dobit.

Postoji li pristupačno ERP rješenje za male poduzetnike?

Poslovni program može značajno olakšati poslovanje malih poduzetnika jer omogućuje automatizirano praćenje stanja i potpunu preglednost nad skladištem. Time se oslobađa dragocjeno vrijeme poduzetnika za rad na strateški važnijim zadacima.

Online poslovni program poput PANTHEON Web Light-a idealan je za male poduzetnike jer ne zahtijeva veliku početnu investiciju a omogućuje sve što vam je potrebno za automatizaciju male kompanije. Jednostavan je za korištenje i za rad vam je potrebno samo računar i internet.

Osim toga omogućuje i povezivanje zaliha sa ostalim odjelima poput prodaje i računovodstva. Time se olakšava planiranje poslovanja i smanjuje se vrijeme potrošeno na administrativne zadatke.

PANTHEON-ov modularan dizajn omogućuje prilagodbu rješenja po mjeri i potrebama preduzeća bez obzira na veličinu.

 

Želite unaprijediti svoje poslovanje uz PANTHEON Web Light?

Kontaktirajte nas i započnite digitalnu transformaciju već danas!

Ne propustite poduzetničke vijesti i savjete

Ukoliko biste željeli mjesečno na svoj mail primati koristan sadržaj napisan iz svakodnevnih situacija vašeg poslovanja i iskustva, zabilježite to u obrascu.

X